K etiketě musí mít člověk vlohy, začíná svůj příspěvek pan „Etiketa“, autor velkého množství knih na toto téma, který vystoupil před publikem z brněnského podnikatelského prostředí. Slušnost je dle něj člověku vrozená a zdvořilosti se musí učit. Zdvořilost je vyšší úrovní společenského chování a vystupování.
Pan Špaček spolupracoval dlouhou řadu let s prezidentem Václavem Havlem. Ten pocházel z jedné z nejlepších pražských měšťanských rodin a mistr etikety doplňuje, že u něj zaznamenal pouze dva drobné protokolární „prohřešky“. Šlo o jeho oblíbené mokasíny, které nosil k obleku a šortky v Brazílii. Na adresu současného prezidenta říká, že možné je zřejmě všechno a osobně vnímá současnou situaci jako hluboký úpadek instituce prezidentského úřadu.
Při svém vystoupení pan Špaček vyzdvihl, že galantnost muže vůči ženě má být samozřejmostí. Vycházíme z toho, že muž zodpovídá za ženino bezpečí a pohodlí. Když žena kráčí do schodů, jde muž těsně za ní, ze schodů je tomu naopak. V autě žena sedí vpravo vzadu, tedy na nejbezpečnějším místě ve voze a vystupuje na chodník. Při chůzi má muž ženu po své pravici. Povinností muže je dle etikety tyto „pozornosti“ nabídnout a žena má právo se rozhodnout, zda je přijme.
K tématu oblékání zmínil současnou oblibu stylu business casual, který směřuje k ležérnosti, tedy oblekům bez vest a kravat. Pojďme se ale podívat na klasiku. Jak se podle outfitu pozná gentleman? Tak předně má dva látkové, nejlépe bílé, kapesníky. Ten papírový je sanitárním prostředkem. Ze saka mu kouká asi centimetr manžety od košile a krátkému rukávu se vyhýbá. Jeho hodinky jsou ploché a co nejtenčí, s koženým popřípadě kovovým řemínkem. Má dobře uvázanou kravatu např. „šelbyho“ uzlem, kravata je správně dlouhá a uzel koresponduje s límečkem. Ponožky jsou samostatnou kapitolou, gentleman nosí podkolenky. K obleku obouvá zásadně šněrovací boty a dá-li si nohu přes nohu, je noha maximálně v polovině lýtka té nohy, která se opírá o zem. Náš outfit hraje významnou roli při tvorbě prvního dojmu, proto bychom mu měli věnovat náležitou pozornost.
Pan Špaček nabádá k pokračování v trendu kultivace naší společnosti. Jak sám říká, jeho úkolem je odezírat trendy, které ve společnosti panují a ty pak kodifikovat. V knihách dává zájemcům o etiketu pouze návod, nejvíce práce, tzn. osvojit si pravidla, však musejí udělat sami. Pomatujme, že hlavním smyslem etikety je, aby nám spolu navzájem bylo příjemně.
[gallery ids="3675,eyJ1cmwiOiJodHRwczpcL1wvd3d3LmRyZmcuY3pcL25ld3NcL3dwLWNvbnRlbnRcL3VwbG9hZHNcLzIwMTVcLzEwXC9EUkZHLU1pY2hhbC1NaWNrYS5qcGciLCJ0aXRsZSI6IkRSRkctTWljaGFsIE1pY2thIiwiY2FwdGlvbiI6Ik9uZFx1MDE1OWVqIFNlZGxcdTAwZTFrLCBNaWNoYWwgTWlcdTAxMGRrYSAtIERSRkcsIElnb3IgUHJ1c2Vub3Zza1x1MDBmZCIsImFsdCI6IiIsImRlc2NyaXB0aW9uIjoiIn0="]