Lidové Noviny se začátkem letošního roku věnovaly tématu investice do podílových fondů a kryptoměnám, které nyní zažívají boom. Na tato témata se vyjádřil Josef Eim.
Podílové fondy se těší oblibě
Hodnotu svého majetku se lidé stále častěji snaží uchovat prostřednictvím menších finančních vkladů do kolektivních fondů. V současnosti tak investuje již každý sedmý Čech. K takové investici vám pak postačí například jednorázový vklad 10 tisíc korun, při pravidelném investování je pak možné klidně od 500 korun měsíčně.
Rozhodující vliv na váš úspěch coby investora má vhodné nastavení portfolia. Na výběr máte ze tří typů investičních strategií - konzervativní, vyvážené nebo dynamické. Liší se v míře rizika, od které se odvíjí také potenciální výnosy.
"Konzervativní investice jsou směřované do fondů peněžního trhu, které investují zejména do krátkodobých státních půjček se splatností do jednoho roku a do dluhopisových fondů," vysvětluje
Josef Eim.
Bitcoin: podle odborníků jen spekulativní mánie
Virtuální měny skupují zkušení i nezkušení investoři. Nejvíce přitom investují do nejznámější z nich - bitcoinu, u kterého jsme mohli pozorovat přímo raketový vzestup. Pro představu, na začátku roku 2017 byla hodnota jednoho bitcoinu tisíc dolarů (cca 25 tisíc Kč), koncem května se vyšplhala nad 2400 dolarů (téměř 57 tisíc korun) a na začátku prosince překročila hranici 17 tisíc dolarů (434 000 Kč). Vidina rychlého výdělku je zkrátka lákavá.
Značné riziko představuje informační asymetrie.
"Tím mám na mysli to, že existuje subjekt, který ví nejen více o fungování daného trhu, ale má i možnosti, jak jej ovlivnit ve svůj prospěch," vysvětluje
Josef Eim. Nejlépe to lze podle něj ilustrovat na příkladu kdyptoměny Ethereum, která se v červnu 2017 během pár momentů propadla až o 99,9% kvůli machinaci s algoritmy. Důsledkem bylo znehodnocení dané měny vzhledem k obrovskému převisu nabídky nad poptávkou.