9. TÝDEN

Svět

Ukrajina

  • Událostí číslo jedna je jednoznačně situace na Ukrajině, kde minulý týden. Prezident Janukovič ztratil veškerou autoritu, když z Ukrajiny uprchl do Ruska, které mu poskytlo politický azyl. Nově vzniklá vláda na Ukrajině požaduje, aby byl Janukovič souzen jako válečný zločinec v Haagu.
  • Obrovský zvrat v celé situaci na Ukrajině způsobilo jednání ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten vyslal na poloostrov Krym, který má status autonomní republiky pod správou Ukrajiny, ruskou armádu s posvěcením ruského parlamentu, aby ochránil ruské obyvatelstvo žijící na tomto území před ukrajinskou většinou.
  • Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk označil jeho jednání za vyhlášení války Ukrajině a dodal, že Ukrajina je připravena se bránit. Zároveň požádal o vojenskou pomoc západní státy. Akt Ruska vzbudil značný ohlas především v NATO a OSN. Obě dvě organizace vyzvaly prezidenta Putina, aby vojensky na Ukrajině neintervenoval a armádu z Krymu stáhnul. Velmi tvrdé vyjádření na adresu Ruska pronesli zejména americký prezident Barrack Obama a britský premiér David Cameron.
  • V tuto chvíli nelze vyloučit ozbrojený střet ukrajinské a ruské armády na území Ukrajiny, ke kterému zatím nedošlo. Ještě mnohem nebezpečnější pro celosvětovou politickou stabilitu by byl střet s jednotkami NATO, což by vedlo v podstatě ke globální vojenské krizi.
  • Situace na Ukrajině bude mít nepochybně zásadní vliv na politické i ekonomické dění po celém světě.
V těchto dnech připravujeme detailní analýzu, která bude mapovat možné důsledky celé krize na Ukrajině.

Smog v Číně zastaví fotosyntézu. A vyvolá hladomor

  • Peking a šest provincií na severu Číny se dusí pod smogovou dekou. Situace je tak vážná, že meteorologové vyhlásili oranžový, tedy druhý nejvyšší poplach.
  • Pro představu: současné hodnoty jemných polétavých částic škodlivin, které se při vdechování snadno dostávají hluboko do plic, dosáhly v úterý 505 mikrogramů na metr kubický, přičemž za „bezpečnou“ koncentraci považuje Světová zdravotnická organizace (WHO) 25 mikrogramů na metr kubický.
  • Škodlivý vliv polétavého prachu na lidské zdraví je všeobecně známý, smog ale ohrožuje celý ekosystém. Může se dokonce stát, že znečištění povede k rozsáhlým hladomorům, varuje Che Tung-sienová z fakulty vodních zdrojů a civilního inženýrství Čínské zemědělské univerzity.
  • Čínská badatelka prokázala, že usazování prachu na zeleni snižuje počet absorbovaného světla až o 50 procent, což ohrožuje fotosyntézu, tedy biochemický proces, při němž rostlina získává energii a produkuje kyslík. Pokud proces nefunguje, jak má, rostlina umírá.

Islamisté přepadli internátní školu, zabili 29 studentů

  • Zvěrstva páchaná islamistickou sektou Boko Haram neberou v Nigérii konce.
  • V noci na úterý zaútočili na internátní školu a zabili nejméně 29 žáků. Mnoho z nich uhořelo, když útočníci školu zapálili, napsala agentura Reuters s odvoláním na místní policii a armádu.

ČR

Hrad nakoupil sniperské pušky

  • Do skladů Hradní stráže na Hradčany dorazilo minulý týden osmnáct speciálních odstřelovacích pušek CZ 750 SNIPER a díky tomu lze s mírnou nadsázkou říci, že se z někdejšího sídla českých králů stalo místo s největší koncentrací odstřelovačů na světě.

Výplaty dávek přes sKarty definitivně skončily

  • Úřad práce ČR ve čtvrtek definitivně přestal vyplácet dávky přes takzvanou sKartu. Všichni příjemci tak budou opět dostávat peníze od státu buď přímo na svůj účet, nebo poštovní poukázkou.

Bém podal trestní oznámení kvůli zastavení Blanky

  • Jedno ze dvou trestních oznámení, kvůli nimž se policie zabývá zastavením prací na tunelu Blanka, podal exprimátor Pavel Bém.

Při vyšetřování Nagyové policisté opět narazili na Mrázkův archiv

  • Pokračující vyšetřování, jež policie vede kolem případu Jany Nagyové, vrátilo do hry závažné dokumenty, které získal před téměř dvěma lety protimafiánský útvar policie při razii vedoucí k rozbití vyděračského gangu v severních Čechách.

Babiš omezí hazard: Licence bude udělovat jen na rok

  • Provozovatelé hazardu budou mít v Česku od začátku března zase o něco složitější život. Ministr financí Andrej Babiš (hnutí ANO) rozhodl, že bude videoloterijní terminály povolovat pouze na dobu jednoho roku.

Trh s léky v ČR: Počet prodaných balení klesá, ale obsah účinných látek se nemění

  • Počet balení léků prodaných na trhu klesá, obsah léčivých látek zůstává v zásadě zachován. Nejprodávanější léky na léčbu kardiovaskulárního systému (20,5%).

Nečas nebude stíhán kvůli podpisu prezidentské amnestie

  • V souvislosti s  amnestií bývalého prezidenta Václava Klause nebude bývalý premiér Nečas stíhán za kontrasignaci tohoto dokumentu, který vedl i k propuštění několika kontroverzních osob.

ANO chce podpořit bioplyn, Babiš uznává střet zájmů

  • Společnost Agrofert, jejímž je současný ministr financí vlastníkem, má v tomto segmentu podnikání obrovské investice.

Spořitelna loni vydělala o 6 % méně. 15,5 miliardy

  • České spořitelně (ČS) loni klesl konsolidovaný čistý zisk meziročně o 6,2 procenta na 15,59 miliardy korun. Provozní zisk se snížil o čtyři procenta na 24,29 miliardy korun. Zisk rakouské skupiny Erste Bank, matky spořitelny, se loni hlavně kvůli jednorázovým odpisům a vyšším daním propadl na zhruba 1,7 miliardy korun.

Ve střední Evropě se pronajalo nejvíc průmyslových ploch za posledních 20 let

  • Developeři postavili loni ve střední Evropě celkem 690 tisíc metrů čtverečních moderních výrobních, logistických a skladových areálů. A jako investice do nové průmyslové výstavby tak loni do regionu nateklo víc než 330 milionů eur.

Škoda zůstane hlavním sponzorem Tour de France až do roku 2018

  • Dalších pět let bude Škoda Auto jedním z hlavních sponzorů nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France. Mladoboleslavská automobilka za toto spojení zaplatí svými auty a miliony eur ročně.

Arca Capital chce vstoupit do kampeličky WPB Capital

  • Investiční skupina Arca, která získává zdroje i emisí korporátních dluhopisů, má zájem vstoupit do problémové družstevní záložny WPB Capital, která je na pokraji krachu.

Jana Nečasová (dříve Nagyová) komunikovala s Ivo Rittigem i pomocí speciálního šifrovacího telefonu.

  • Podle zjištění Práva se však detektivům podařilo část rozhovorů dekódovat a prolomit tuto bariéru. Nečasová podle nich byla významným členem skupiny, která ovlivňovala zakázky, obsazování důležitých postů a zasahovala pravděpodobně i do některých kauz na pražském vrchním státním zastupitelství.Nagyová údajně patřila k hlavním členům celé skupiny a policie do ní prý zahrnula například Rittigova poradce Tomáše Jindru a právníky z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta a Partners) nebo bývalého náměstka ministra vnitra Michala Moroze.

Volební preference únor STEM

  • ČSSD 18,3%, ANO 17,3%, KSČM 13,0% , TOP09 7,0%, ODS 5,2%,KDU-ČSL 4,9%, Úsvit 4,4% Strana zelených 2,5%, Piráti 2,2%, DSSS 0,7%, ostatní 24,5%

Míra nezaměstnanosti v ČR je 7%

  • Obecná míra nezaměstnanosti 15–64letých (podíl nezaměstnaných k pracovní síle, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných) očištěná od sezónních vlivů dosáhla 7,0 % v lednu 2014 a meziročně se snížila o 0,2 procentního bodu. Míra nezaměstnanosti mužů očištěná od sezónních vlivů dosáhla 6,1 %, míra nezaměstnanosti žen 8,1 %.

Ekonomika

Indie

  • Svezla se na odlivu kapitálu z rozvíjejících se zemí.
  • Škodí jí nejen pomalejší tempo růstu, ale také slabá spotřeba a stagnující výrobní aktivita. Firemní investice zůstanou na nižších úrovních díky vlažné poptávce, vyšším nákladům výpůjčky a nejistotě spojené s blížícími se volbami

Japonsko

  • Japonská ekonomika rostla ke konci roku pomaleji, než se čekalo.  Přesto však rostlo, což v případě Japonska je čtvrté růstové čtvrtletí za sebou, což je pro tamní ekonomiku nejlepší takový výsledek za více než tři roky. Soukromá spotřeba, která se na celkovém výkonu japonské ekonomiky podílí z 60 procent, rostla páté čtvrtletí v řadě.
  • Neuspokojivé byly údaje o podnikových investicích a slabší byl také export. Na něm se podepsal mimo jiné slabší hospodářský růst v Číně a dalších velkých trzích. Z celkového výkonu ekonomiky tak ke konci roku sebral půl procentního bodu.

Evropa

  • Předběžná zpráva o inflaci v eurozóně přinesla dobré zprávy. Inflace v únoru dál nezpomalila a udržela tempo 0,8 procenta. Nenaplnily se tedy obavy, které vyvolala včera německá čísla. Inflace v Německu totiž naopak překvapila únorovým zpomalením. Ještě důležitější informací je růst jádrové inflace. Ta se v únoru dostala na 1,0 procento po 0,8 procenta v lednu.
  • Ceny energií tlačily celkový index dolů, když meziročně klesly o 2,2 procenta. To je výraznější pokles než v lednu, kdy energie zlevnily o 1,2 procenta.
  • Evropská centrální banka začátkem roku stojí na hraně dalšího uvolnění měnové politiky. Riziko uvolnění politiky ECB klesá a nyní to vypadá, že se centrální banka v březnu přikloní spíše ke stabilní politice. Přestože ještě není známa nová prognóza ECB, dnešní data jsou důvodem k pozitivní reakci eura, které se vůči dolaru posouvá téměř o cent výš.

Německo

  • Meziroční inflace zpomalila na 1,2 procenta, zatímco v lednu činila 1,3 procenta.
  • Inflaci v Německu zpomalují ceny energií. Ty jsou meziročně o 2,7 procenta níž a jejich pokles se v posledních měsících zvýrazňuje.

Ukrajina

  • Co se týká situace na Ukrajině, tak ta se pochopitelně podepsala na rizikových prémiích země s tím, že CDS vylétly do astronomických výšek. Olej do ohně dnes ráno ještě přilila agentura S&P , která snížila ukrajinský rating na “CCC” s negativním výhledem a dodala, že default je při absenci výrazně pozitivního vývoje velmi pravděpodobný.
  • Komu nejvíce hrozí ukrajinská nákaza?
  • Nákaza může přijít klasicky buď skrze zahraniční obchod anebo prostřednictvím vysoké finanční propojenosti. V obou případech vazba většiny zemí (uvnitř EU i mimo) na Ukrajinu není vysoká. Největší exportní význam má Ukrajina pro Bělorusko (exporty na Ukrajinu tvoří 8 % HDP). Polsko, Maďarsko ale i Rusko na Ukrajinu vyváží “pouze” zhruba 1 % svého HDP. Největší expozici bankovního sektoru vůči Ukrajině má Rusko. V EU se koncentruje do tří zemí - Řecka, Rakouska a Maďarska. Podle EBA (Evropské bankovní asociace) jsou expozice Rakouska a Řecka malé (do 1 % HDP). Zajímavé je, že největší expozici z evropských zemí má Maďarsko (okolo 3 % HDP). Pokud tedy napětí na Ukrajině bude eskalovat, je možné, že určitý tlak pocítí zejména maďarský forint.

Fúze a akvizice

ČR

  • Deutsche Telekom dokoupil zbývající podíl v T-Mobile ČR. Ocenil tak tohoto operátora na 56 mld. Kč, tedy podobně jako PPF Telefonicu O2.  Deutsche Telecom se v ČR a střední Evropě chystá více zaměřit na datová centra, optická vlákna, cloud a další IT služby.

Investice

Rozvíjející se trhy

  • Propad fondů zaměřených na rozvíjející se trhy (Black Rock, Fidelity) až o deset procent. A to zásluhou odlivu kapitálu z těchto trhů a jeho návratu na rozvinuté trhy (vlivem politiky FEDu). To se však týká především akcií, které jsou vydávány v lokálních měnách. Dluhopisy tolik zasažené nejsou zásluhou jejich denominace v USD.

Energetický souhrn týdne DRFG

V roce 2014 v ČR přibylo 5 větrných elektráren

  • Česká společnost pro větrnou energii informovala, že v roce 2013 bylo v ČR instalováno 5 větrných elektráren o výkonu 8MW. Celkový výkon větrných elektráren se vyšplhal na 268MW. Celková výroba energie z větrných elektráren v ČR v roce 2013 vzrostla o 62,4 gigawatthodiny na 478 GWh. V současnosti je schopná pokrýt spotřebu cca 136 000 domácností.

Komplikace s obnovitelnými zdroji u ČEZ

  • Obnovitelné zdroje se stávají pro ČEZ problematickým aktivem z důvodu nejistoty ohledně jejich budoucí podpory. V minulých letech společnost převáděla obnovitelné zdroje do zvláštního fondu, v němž měli získat až 49% podíl cizí investoři. Finanční ředitel ČEZ ale přípravy na vstup nových investorů pozastavil s ohledem na nejistý výhled podpory a to především na Balkáně.

Výroba elektřiny v tuzemských elektrárnách ČEZ činila 62,2 TWh

  • ČEZ vyrobil v roce 2013 v ČR 62,2 TWh elektřiny. Jedná se meziročně o 0,3% pokles způsobeným odstávkami při rekonstrukcích a prodej elektrárny Chvaletice. Objem vyrobené elektřiny z jádra vzrostl o 0,4% a z uhlí o 2%.

Skupina ČEZ dosáhla čistého zisku 35,2 miliardy Kč

  • Čistý zisk skupiny ČEZ poklesl o 12,3 % na 35,2 mld. Kč. Provozní zisk EBIDTA se snížil o 4,4% na 82,1 mld. Kč. Pokles byl způsoben především podporou obnovitelných zdrojů a souvisejícím poklesem cen eletřiny. Příjmy z prodeje elektřiny totiž činí až 80% zisku ČEZ. V roce 2014 je očekáván další pokles EBIDTA (na 70,5mld Kč) a čistého zisku na 27,5 mld. Kč, což je slabší výsledek než bylo očekávání trhů.

Milan Urban chce nahradit vedení ERU

  • Milan Urban navrhuje změnu vedení Energetického regulačního úřadu. Dle jeho návrhu by nově mělo vedení tvořit pětičlenná komise s rotujícím předsedou. Současná předsedkyně Alena Vitásková tento návrh odsoudila jako útok na ERU.

V ČR vzrostla spotřeba zemního plynu

  • Spotřeba zemního plynu v ČR meziročně stoupla o 1,5% na 8366 mil. m3. Dle Českého plynárenského svazu byl růst tažen hlavně zvyšující se spotřebou CNG, který meziročně vzrostl o 44%

Německo

  • Německá politika prudkého rozvoje obnovitelných zdrojů by se měla zásadně změnit, jinak bude německý průmysl kvůli drahé energii dál ztrácet podíl na globálním trhu.
  • Překotná a velkoryse podporovaná expanze drahých obnovitelných zdrojů spolu se zbrklým ústupem od jaderné energie vedly ke zvyšování energetických nákladů pro spotřebitele a průmysl. To ohrožuje německou mezinárodní konkurenceschopnost a týká se to zejména vývozu, motoru celé ekonomiky.

Bohemia Energy

  • Jeden z největších tuzemských alternativních operátorů na trhu s elektřinou a plynem se chystá koupit dvě teplárny.

NWR

  • Přecenilo zásoby uhlí v ČR a došlo k jejich razantnímu snížení (ze 180 mil. vytěžitelných tun na 64 mil. tun). S tím i klesá těžba. To je další nepříznivá zpráva pro NWR.

Emisní povolenky v EU

  • Firmám chybějí emisní povolenky, a to ve výši 650 mil. euro. To je poprvé od jejich vzniku, co firmám chybí.