
Důležité zprávy
USA po senátních volbách
V úterý 4. 11. 2014 se ve Spojených státech konaly volby do horní komory Kongresu. Výsledky mohou naznačovat zvětšující se nespokojenost obyvatel USA se současnou vládou Baracka Obamy. Americký Kongres již úplně ovládli Republikáni, když získali po většině ve Sněmovně reprezentantů také většinu ve 100 členném Senátu. Nová senátorská křesla získali republikáni mimo jiné ve státech Západní Virginie, Iowa, Jižní Dakota, Colorado, Arkansas nebo Montana.
Demokraté naproti tomu obhájili mandáty jen v Michiganu, Delaware, Illinois a ve státě Rhode Island. Po dlouhých osmi letech se senát vrací pod kontrolu republikánů. Barack Obama se tak bude muset vyrovnat s tím, že již nebude schopen určovat, kdo bude zastávat vysoké politické posty, aniž by se obešel bez jejich souhlasu. Podle médií takové výsledky voleb ukazují vysokou nespokojenost Američanů s Obamovou administrativou. [1] [2]
Donbas se po volbách odtrhl od Ukrajiny, západ volby neuznává
Po oficiálních volbách na Ukrajině proběhly již i volby na území samozvaných lidových republik Donbasu na východě země. Jejich představitelé prohlásili volby za platné a dále tak budují vlastní státnost. „Kyjev se musí smířit s tím, že Donbas už není součástí Ukrajiny. Jestli naše volby uzná, nebo ne, to je jeho problém.
My jsme svou volbu učinili,“ prohlásil předseda doněcké volební komise Roman Ljagin. Vítězi voleb se podle očekávání stali současní vůdci obou separatistických republik Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij. Evropská unie ani Organizace spojených národů však volby neuznávají, jelikož se jich přímo neúčastnili žádní oficiální pozorovatelé OBSE ani jiných mezinárodních organizací. Naopak ruské ministerstvo zahraničí již oficiálně prohlásilo, že bude respektovat vůli donbaských voličů.
[3] [4]
Aktuální zprávy ze světa z minulého týdne nebudou mít s největší pravděpodobností žádný přímý vliv na finanční trhy a portfolia klientů Comsense Capital.
Politika a veřejná správa
Nově zveřejněná prognóza ČNB
Česká národní banka 6. listopadu zveřejnila aktualizovanou prognózu odhadu vývoje české ekonomiky. Kromě lehkého zhoršení výhledu se ale nijak výrazně neodlišuje od té minulé. V předchozí červencové prognóze odhadovala ČNB růst HDP za letošní rok na úrovni 2,9 % a pro příští rok 3,0 %. Aktuální prognóza u obou let počítá již pouze s 2,5% růstem HDP.
Překvapení se nekoná ani v souvislosti s pokračováním intervencí ze strany ČNB, která bude s udržováním kurzu kolem 27 CZK/EUR pokračovat až do prvního čtvrtletí roku 2016. „Bankovní rada v této situaci opět konstatovala, že ČNB neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než v roce 2016,“ uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer. Nová prognóza uvádí rizika možného vývoje jako vyrovnaná.
Tyto kroky ČNB budou mít pozitivní vliv na výnosy portfolií klientů ve všech strategiích Aktivní správy Comsense Capital.
Nové inflační odhady ČNB počítají s pozvolným růstem a dosažením inflačního cíle na počátku roku 2016. Také tržní úrokové sazby by se měly držet na nynějších historických minimech minimálně do roku 2016. Nově zveřejněná prognóza České národní banky se tak drží v podobném duchu, jako říjnová makroekonomické predikce Ministerstva financí, o které jsme psali v minulém analytickém reportu. [5] [6]
Další vlna sankcí proti Rusku je stále aktuální
Další vlnu sankcí by mohla Evropská unie uvalit na Rusko kvůli stále nevyřešené krizi na Ukrajině. Na oficiální návštěvě Polska to oznámila vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová. Šéfka unijní diplomacie také ostře zkritizovala volby na východě Ukrajiny a postoj Moskvy, která je i přes výhrady západu uznala. Mogheriniová ovšem dodala, že jakékoli rozhodnutí v této věci bude muset vycházet z vůle všech 28 členských států. Nově zvolený předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že se sankce zatím měnit s největší pravděpodobností nebudou. O dalším postupu EU vůči Ukrajině a Rusku se bude rozhodovat 17. listopadu, kdy se sejdou ministři zahraničí unijních zemí. [7]
Energetika
Světová spotřeba energie by měla stoupnout do roku 2040 o 60 %
Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC) odhadla nárůst celkové světové spotřeby energií. Během příštích 25 let vzroste celková spotřeba energií o 60 procent. Význam ropy na celkové spotřebě poklesne z dnešních 32 procent na 24,3 procenta. Těžba ropy by se měla zvýšit z 91 milionů barelů denně na 99,6 milionů barelů. Významně poroste role zemního plynu a obnovitelných zdrojů. Díky těžbě plynu z břidlicových hornin se do roku 2040 zdvojnásobí těžba.
Celkově by měl plyn zajišťovat 27 procent poptávky, což je nárůst o 5,5 procenta. O jednu desetinu procenta vyšší podíl by měl patřit uhlí, jehož těžba by měla dosáhnout 111,2 milionů barelů ropného ekvivalentu denně. O 60 procent by se měla zvýšit výroba energie z vodních zdrojů, jádra a biomasy. Jaderná energie by se měla podílet 5,7 procenta, biomasa 9,4 procenta a vodní energie 2,4 procenta. Přes letošní pokles ceny ropy však OPEC nezměnil střednědobý výhled ceny ropy a stále prognózuje cenu kolem 110 dolarů za barel. [8]

Zdroj: OPEC
EPH koupil elektrárnu Eggborough ve Velké Británii
EPH koupil obří hnědouhelnou elektrárnu Eggborough ve Velké Británii, která je také schopna vyrábět energii i z biomasy a začala tak expanze EHP na Britské ostrovy. Elektrárna má instalovanou kapacitu 2000 megawatt, což odpovídá 4 procentům celkové produkce elektřiny ve Velké Británii a přibližně stejnou kapacitu jako Temelín. Celou transakci musí ještě schválit Evropská komise. Výše transakce však nebyla zveřejněna. EHP plánuje udržet stávající jednotky v provozu, dokud to bude ekonomicky možné a ve střednědobém horizontu v elektrárně vybudovat další nové kapacity. Velká Británie se do budoucna bude muset vypořádat s hrozícím nedostatkem zdrojů, což by mohlo EHP významně nahrát do karet, i když momentální energetická koncepce je spíše proti uhelným elektrárnám. [9] [10]
Burzovní informace
Pokles ceny ropy se odráží na akciích těžařů
Cena ropy zažívá neustálý pokles. Brent ztrácí od června více než 27 %, kdy se v minulém týdnu obchodoval za cenu 82 dolarů za barel. I cena ropy WTI klesá a pohybuje se na úrovní 76,7 dolarů za barel.
Hlavní faktory táhnoucí cenu ropy dolů jsou zvýšená nabídka černého zlata a těžba ropy z břidlic v USA. Vyšší produkce díky břidličné revoluci tlačí cenu dolů. Analytici Goldman Sachs považují 75 dolarů za barel za bod zlomu (Současná cena je na úrovni 77-76 dolarů/barel). Tato cena by byla pro těžební společnosti likvidační, protože by nedokázali pokrýt náklady. Hranice 75 USD/barel může tedy přestavovat jakýsi spodní limit, kde by se cena ropy měla zastavit.
Padající ceny černého zlata snižují zisky ropných společností a jejich akcie se tak dostávají pod prodejní tlak. Následující tabulka zobrazuje výběr ze společností, které se zabývají těžbou.
Tab. č. 1 Statistika společností zabývající se ropou

Silnou korelaci mezi cenou ropy a hodnotou akcí ropných společností ilustruje také následující graf, kde je vykreslena spotová cena WTI ropy (zlatá) proti NYSE ARCA OIL Indexu (hnědá).

Prudký pokles cen (WTI) ropy zahájený letos v červnu je doprovázen propadem ropného indexu, resp. burzovní hodnotou společností těžících ropu. [11] [12] [13]
Tato skutečnost bude mít samozřejmě dopad na podílové fondy, které investují své prostředky do akcií společností těžících ropu. Vzhledem k dobré diverzifikaci rizika a jednotlivých sektorů, do kterých jsou strukturována portfolia, nehrozí klientům ztráta. Naopak vidíme možnosti dalšího zhodnocení portfolií ve středně až dlouhodobém horizontu pro vyváženější a více dynamická portfolia.
Výsledek voleb do amerického kongresu a dopad na americké akcie
Pokud se bude historie opakovat, pak se mají investoři na co těšit. Společnost BTIG tvrdí, že v posledních padesáti letech se po volbách do kongresu, které se konají v polovině volebního období, opakuje stále ten samý vzorec chování. Výsledkem je obrovský nárůst akcií.
Tento závěr je podpořen čísly. Od roku 1964 dosahuje průměrný půlroční růst indexu S&P 500 (za tu dobu proběhlo 13 voleb v polovině volebního období) hodnoty 16,5 %. Naproti tomu v ostatních letech je hodnota 3,7 %.
Důvodem je pravděpodobně ukončení nejistoty, která vzniká s očekáváním o výsledků voleb. Volební témata tak opouští hlavní zprávy a na pořad dne se opět dostávají urgentní ekonomické problémy.
Údaje S&P Capital IQ říkají, že průměrné zhodnocení indexu S&P 500 je 15,1 % v případě, že v kongresu vládnou republikáni a prezidentem je demokratický zástupce. Tato kombinace prý zaručuje největší nárůst výkonnosti. Nejhorší scénář pro vývoj S&P 500 představuje republikánský prezident a vyrovnané síly v americkém kongresu.
Pokud se tedy bude historie opakovat, americké trhy (reprezentované indexem S&P 500) zažijí v blízké době růstové hody. Nicméně se jedná o statistické údaje, které nemusejí v následujícím období nastat.
Ve čtvrtek 6.11. obnovily americké akcie růst. Za růstem stojí přesvědčivé vítězství republikánů ve volbách do Kongresu a příznivé údaje o říjnovém vývoji amerického trhu práce. Organizace ADP oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech během října vytvořili asi 230 tisíc nových pracovních míst. (očekávání analytiků překonáno). [14] [15] [16]
Vývoj nejzákladnějších ukazatelů za týden 2.11 – 7. 11. 2014
Statistika
Stavební produkce v září 2014 vzrostla
Stavební produkce v září 2014 vzrostla meziročně reálně o 9,5 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se zvýšila o 8,2 %. Září 2014 mělo ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v září 2014 meziměsíčně vyšší o 2,8 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 5,3 % (příspěvek +3,6 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství se zvýšila o 19,2 % (příspěvek +5,9 p. b.). Stavební produkce od počátku roku do konce září 2014 klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 24,0 %.
Stavební produkce ve 3. čtvrtletí 2014 vzrostla meziročně reálně o 1,7 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se zvýšila o 1,3 % (3. čtvrtletí 2014 mělo ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o jeden pracovní den více). V porovnání s 2. čtvrtletím 2014 byla sezónně očištěná produkce o 0,6 % nižší. Produkce pozemního stavitelství meziročně klesla o 2,9 % (příspěvek -2,0 p. b.) a inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční růst stavební produkce o 12,5 %.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců
*) v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se ve 3. čtvrtletí 2014 meziročně snížil o 3,6 %. Průměrná nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 3,3 % a činila 30 038 Kč. [17]
Zajímavosti
České tenistky mají další triumf ve Fed Cupu
Proti Srbsku získala dva body Lucie Šafářová, proti Němkám zvládla obě dvouhry Kvitová. Po jasném sobotním průběhu v neděli diváci ve vyprodané hale viděli napínavé drama. Jeden zápas byl skoro stejně dlouhý jako oba předchozí dohromady.
Kerberová slibně rozehrála zápas s Lucií Šafářovou, jenže v obou setech ztratila vedení 4:2 a nakonec prohrála. Přesto dostala světová desítka šanci i v neděli, v souboji jedniček proti Kvitové. Němka ukázala, že dokáže být na tvrdém povrchu také hodně agresívní a mnohdy českou soupeřku dostávala pod tlak. Přesto česká bojovnice dokázala dlouhé gamy zvládnout a ve zkrácené hře ji nerozhodila ani ztráta vedení 4-1.
Českým tenistkám se po roční pauze vrací cenný majetek, stříbrný pohár pro vítězky Fed Cupu. Třetí triumf za poslední čtyři roky zařídila Petra Kvitová, která v parádním souboji týmových jedniček v úvodní nedělní dvouhře porazila Angelique Kerberovou z Německa 7:6 (5), 4:6, 6:4. [18]
Připravil Analytický tým Comsense Capital, s.r.o.
Seznam zdrojů
[1] Patria.cz: Zlevňující ropa s sebou stahuje akcie těžařů [online] [cit 2014-11-06] Dostupné z : http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2772304/zlevnujici-ropa-s-sebou-stahuje-akcie-tezaru.html
[2] Bloomberg: Most U.S. Stocks Fall as Energy Companies Slump with [online]. [cit 2014-11-06] Dostupné z?
http://www.bloomberg.com/news/2014-11-03/u-s-index-futures-little-changed-after-s-p-500-record.html
[3] CNBC: Goldman slashes 2015 oil price forecast, as output tops demand[online] [cit 2014-11-06] Dostupné z:
http://www.cnbc.com/id/102122961
[4] CNBC: Why investors love midterm election years. [online] [cit 2014-11-06] Dostupné z:
http://www.cnbc.com/id/102152641
[5]Smarter Investing: The surprising impact of mid-term elections on your investment portfolio[online] [cit 2014-11-06] Dostupné z:
http://investing.covestor.com/2014/11/surprising-impact-mid-term-elections-investment-portfolio?utm_source=stocktwits&utm_medium=post
[6]TIME: What the Republican Majority Means for the Market. [online] [cit 2014-11-06] Dostupné z:
http://time.com/money/3556167/elections-stocks-congress-republicans-democrats/
[7] Parlamentní listy: Šéfka unijní diplomacie mluví o dalších sankcích proti Rusku [online]. [cit 2014-11-06]. Dostupné z: < http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sefka-unijni-diplomacie-mluvi-o-dalsich-sankcich-proti-Rusku-344780>
[8] OPEC's World Oil Outlook and Annual Statistical Bulletin to be launched 6 November 2014.
Organization of the Petroleum Exporting Countries [online]. 5.11.2004 [cit. 2014-11-07]. Dostupné z: http://www.opec.org/opec_web/en/press_room/2902.htm
[9] UPDATE 2-Czech firm EPH buys Eggborough power plant in Britain.
REUTERS [online]. 5.11.2014 [cit.2014-11-07]. Dostupné z: http://uk.reuters.com/article/2014/11/05/eggborough-ma-eph-idUKL6N0SV1V020141105
[10] HP zvažuje rozšíření své britské elektrárny.
E15.cz [online]. 5.11.2014 [cit. 2014-11-07]. Dostupné z: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/eph-zvazuje-rozsireni-sve-britske-elektrarny-1134589
[11] Financial Times: Obama faces a serious test of his own relevancy [online]. [cit 2014-11-06]. Dostupné z: < http://www.ft.com/intl/cms/s/0/00ded944-64e5-11e4-bb43-00144feabdc0.html?siteedition=intl#axzz3IJHmUr54>
[12] IHNED.cz: Rána pro Obamu. Republikáni ovládli americký Senát a tím i Kongres [online]. [cit 2014-11-06]. Dostupné z: < http://zahranicni.ihned.cz/c3-63058570-090000_d-63058570-rana-pro-obamu-republikani-ovladli-americky-senat-a-tim-i-kongres>
[13] IHNED.cz: Budujeme svůj stát, říkají separatisté z Donbasu. Pomáhají jim politici z Podněstří [online]. [cit 2014-11-06]. Dostupné z: < http://zahranicni.ihned.cz/c1-63050520-budujeme-svuj-stat-rikaji-separatiste-z-donbasu-pomahaji-jim-politici-z-podnestri>
[14] Financial Times: Guest post: Russia annexes Donbas but loses Ukraine [online]. [cit 2014-11-06]. Dostupné z: < http://blogs.ft.com/beyond-brics/2014/11/04/guest-post-russia-annexes-donbas-but-loses-ukraine/>
[15] Česká národní banka: Aktuální prognóza ČNB [online]. [cit 2014-11-06]. Dostupné z: < http://www.cnb.cz/cs/menova_politika/prognoza/#inflace >
[16] Parlamentní listy: ČNB zhoršila odhad pro růst české ekonomiky. Intervence neukončí [online]. [cit 2014-11-06]. Dostupné z: < http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/CNB-zhorsila-odhad-pro-rust-ceske-ekonomiky-Intervence-neukonci-344795>
[17] Český statistický úřad: Stavební produkce vzrostla [online]. [cit 2014-11-06]. Dostupné z: < http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/csta110614.doc >
[18] Český statistický úřad: Stavební produkce vzrostla [online]. [cit 2014-11-06]. Dostupné z: <
http://sport.idnes.cz/tenis-finale-fed-cupu-2-den-cesko-nemecko-fc5-/tenis.aspx?c=A141108_171612_tenis_tny>