12. TÝDEN

Důležité zprávy

Krymská krize

V minulém týdnu Rusko upevnilo své vojenské pozice na Krymu, který prakticky celý ovládá ruská armáda. Prezident Putin přivítal výsledky „referenda“ na Krymu a podepsal smlouvu o připojení Krymu k Ruské federaci. Zároveň nepřímo naznačil, že v zahraničí žije ještě mnoho Rusů, které je potřeba vysvobodit. USA a EU uplatnily vůči Rusku a vybraným ruským občanům sankce, které jim znemožňují nakládat s majetkem na jejich území a cestovat do USA a EU. Na Krymu se nyní nachází obrovské množství ruských vojáků. Ti se zmocnili ukrajinských vojenských základen násilím. Ukrajinští vojáci nevyužili možnost bránit se střelnými zbraněmi proti obrovské přesile ze strachu o rozpoutání rozsáhlého vojenského konfliktu. Ruské jednotky se nyní shromažďují u ukrajinské hranice ve velkém množství. Generálové sil NATO vyjádřili obavu, že Rusové jsou vojensky připravení na postup do východní části Ukrajiny. Nebezpečné je, že většina obyvatel Ruska a na východní Ukrajině žijících Rusů by takový postup schválila. Většina Rusů stojí na straně prezidenta Putina a vnímá postup prezidenta Putina jako záchrannou misi a napravení starých křivd. Co je pro Středoevropany zarážející je vztah velké části Rusů k osobě Lenina, kterého vnímají jako svého národního hrdinu. Byly to právě útoky na sochy tohoto diktátora a jednoho z nejkrutějších masových vrahů, které se staly rozbuškou v jednání Ruska. Z toho je evidentní, že Rusko se ještě nevypořádalo se svou minulostí, jako například v minulosti Německo s nacismem. Významná část Rusů považuje éru Sovětského svazu za „staré dobré časy“ vč. vojenské okupace zemí, jako bylo například Československo nebo Maďarsko. To činí z Ruska velmi nebezpečnou zemi pro globální politickou stabilitu. Do jisté míry lze většinové ruské uvažování přirovnat k frustraci německého obyvatelstva v období Výmarské republiky po první světové válce.

Izrael bombardoval Sýrii, mstil se za útok na Golanech

Každý útok tvrdě potrestáme, prohlásil v úterý izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Letoun židovského státu tak v noci na středu bombardoval syrské vojenské cíle, mimo jiné velitelství, výcvikové středisko a dělostřelecké pluky.

Čínský developerský byznys v problémech

Masivní výstavba, která probíhá několik posledních let v Číně, vede k tomu, že se zastavila poptávka po nemovitostech v menších městech. V důsledku toho se dostává do problémů čínský developerský byznys, který dluží obrovské prostředky čínským bankám. Realitní krize by se tak mohla proměnit v krizi bankovní.

Rusko chce udělat z Krymu nové Monako

Projekt Krym začíná dostávat jasnější kontury. Rusko plánuje udělat z nově připojeného území malé postsovětské Monako, které se mu nepovedlo udělat z Jižní Osetie a Abcházie, které stále neuznaně žijí na ruské periferii. „Krym je ideální místo – kompaktní, s vyznačenými hranicemi, nádherným klimatem, a co je důležité – bez ropy. Samozřejmě, pro Rusko je dnes výzva pozvednout vše bez západních investicí. Já jsem ale přesvědčen, že správná stimulující ekonomická politika může dělat zázraky,“ vychválil Krym ochránce práv ruských businessmanů Boris Titov. Krym bude pro Rusko nový národní projekt – nová „olympiáda“. A to doslova. Jak uvedla ruská agentura RBK, v Kremlu už zřejmě padlo rozhodnutí, kdo se bude zabývat rozvojem separatistické autonomní republiky. Kurátorem rozvoje poloostrova bude místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak, který měl na starosti přípravu olympijských her v Soči.

EU i USA přijaly sankce vůči Rusku

Evropská unie reaguje na situaci na Krymu. V Bruselu se dohodla na sankcích vůči Rusku. Ministři zahraničí osmadvacítky odsouhlasili seznam 21 osob, jimž bude zmrazen majetek. Tyto osoby také nebudou smět cestovat do zemí EU. Uvalení sankcí oznámil i Bílý dům. Mezi lidmi na americkém seznamu jsou ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč, krymský předák Sergej Aksjonov či ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. Krymský parlament v pondělí dopoledne vyhlásil nezávislý svrchovaný stát Krymská republika. Reagoval tak na výsledky nedělního referenda, v němž se 96,77 procenta voličů vyslovilo pro připojení poloostrova k Ruské federaci.

Benátčané hlasovali pro odtržení od Itálie a samostatnost

Drtivá většina obyvatel Benátek a blízkého okolí se vyslovila pro odtržení oblasti od zbytku Itálie a pro vyhlášení nezávislosti. Pětidenního internetového hlasování, jehož výsledek není pro benátské úřady ani vládu v Římě nijak závazný, se zúčastnily skoro tři čtvrtiny z 3,8 milionu voličů. Z nich se pro opuštění Itálie podle organizátory akce z hnutí Plebiscito.eu vyslovilo 89 procent.

Turecko zablokovalo Twitter, pomáhá prý k vyvolávání nepokojů

Twitter slouží k vyvolávání nepokojů, usoudil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan a nechal v pátek ráno tuto síť v zemi zablokovat. Samotná společnost Twitter pro změnu vyslovila naději, že omezení turecké úřady zase brzy zruší.

Pátrání po zmizelém letadle pokračuje. Satelit našel další možné stopy

Jako čím dál záhadnější příběh vypadá pátrání po ztraceném malajsijském letadle. Nyní, po čtrnácti dnech od jeho zmizení, objevil údajně čínský satelit na jihu Indického oceánu další podezřelé trosky, které by mohly z malajsijského boeingu pocházet. Zároveň se objevily nové informace o posádce letadla. Jeden z pilotů měl údajně nacvičovat nouzové přistání na ostrovech, kde existuje podezření z přítomnosti teroristů.

Smrtíci virus Ebola se šíři v Guineji. Zabil už desítky lidí

Až 59 mrtvých si zatím v západoafrické Guineji vyžádala epidemie krvácivého horečnatého onemocnění. Jeho původ byl dosud záhadou, testy však nyní ukazují, že nákazu způsobuje nebezpečný virus ebola. Oznámila to tamní vláda. Ebola tu podle agentury Reuters nikdy dřív zaznamenána nebyla. Epidemie se mohla rozšířit i do sousední Sierra Leone.

Byznys

Končí enfant terrible českého finančního zprostředkování

Kontroverzní postava českého finančního zprostředkování Lukáš Štork oznámil ukončení své kariéry. Štork dokázal být hvězdou v produkci na osobu po mnoho dlouhých let ve společnosti OVB Allfinanz, kde vykazoval stabilní měsíční produkci výrazně nad jeden milion korun. Drtivá většina této produkce pocházela ze sjednávání životního pojištění za účelem zhodnocení úspor klientů. Jeho metody se nesetkávaly vždy s pozitivním ohlasem, čímž si získal značnou mediální publicitu finančních serverů. V minulosti byl například vyloučen z asociace AFIZ či obdržel pokutu od ČNB ve výši 6 milionů Kč, což byla nejvyšší historicky udělená pokuta zprostředkovateli v ČR. Naposledy Štork působil ve společnosti Broker Consulting.

Hušák žádá 50 milionů po Dospivovi a Ulčákovi

Státní zástupce Jaroslav Šaroch zrušil stíhání bývalého ředitele společnosti Sazka Aleše Hušáka. Informoval o tom server iDNES.cz. Hušák byl koncem února obviněn z podvodu, když uplatnil směnku na 50 milionů korun, kterou mu vystavili podnikatelé Marek Dospiva a Martin Ulčák. Bývalý šéf Sazky partnerskému deníku Aktuálně.cz řekl, že chystá další právní kroky – žalobu pro křivé obvinění i žádost o odškodné. Peníze bude Hušák žádat přímo po Dospivovi a Ulčákovi „Oni to oznámili, takže žalobu podám na ně,“ řekl Hušák.„Budu žádat to, co mě stála Klára Samková, tedy právní služby plus další drobné náklady a poradím se s paní doktorkou, jestli můžeme uplatňovat také společenské bolestné,“ dodal. Zda Dospiva a Ulčák budou muset proplatit Hušákovi zmíněnou směnku rozhodne až Nejvyšší soud.

Vítek upevnil pozici v Orcu: zbavil se ředitele a firmu stáhne z burzy

Miliardář Radovan Vítek zásadně změnil taktiku ve hře o ovládnutí realitního impéria společnosti Orco Property Group (OPG). Odvoláním zakladatele Orca Jeana-Françoise Otta z funkce šéfa společnosti OPG i její německé dcery Orco Germany se tak Vítek zbavil muže, za jehož tichého přihlížení se do firmy předloni naboural a postupně ovládl představenstvo jak OPG, tak i Orca Germany. Český miliardář se naopak spojil se svými dosavadními největšími protivníky – fondy Alchemy a Kingstown. Oběma fondům nebude na dubnové valné hromadě OPG nijak bránit v odvolání Otta i z představenstva společnosti. S fondy se Vítek předběžně dohodl na tom, že jim umožní odchod z OPG, o který od loňska usilují. Nebude to ale odchod okamžitý, jak si fondy přály. „To jim nejsme schopni nabídnout. Co jsme schopni akceptovat, je exit z firmy v řádu let. Fondy toto řešení předběžně přijaly,“ řekl HN generální ředitel Vítkovy společnosti CPI Zdeněk Havelka.

Francouzský miliardář začne půjčovat Londýňanům elektromobily

Francouzský podnikatel Vincent Bolloré chce v britské metropoli vybudovat síť samoobslužných půjčoven elektromobilů Bluecar, která bude během několika let zahrnovat na tři tisíce aut. Zájemci si je budou moci vypůjčit za poplatek 10 liber (zhruba 330 korun) na hodinu. Do města nad Temží chce Bolloré přenést zkušenosti z Paříže, kde podobný systém funguje již od roku 2011. Miliardářův koncern nesoucí jeho jméno tehdy začal provozovat půjčovnu „zelených“ vozů nazvanou Autolib.

Finance

Nemovitosti

Institucionální investoři v Evropě si letos přerozdělí finanční prostředky z pevných příjmů a nemovitostí, protože se přesunují směrem k vyšším výnosovým aktivům. Je pravděpodobné, že budeme svědky jednoprocentního růstu realitních investic do penzijních a pojišťovacích fondů v Evropské unii, což by znamenalo 60 miliard EUR čerstvého kapitálu. Globální objemy realitních investic vloni meziročně vzrostly o 25 %, kdy se nemovitosti celosvětově vrátily do objektu zájmu. Ale zatímco investice v asijsko-pacifické oblasti jsou zřejmě na vrcholu, investice v Evropě a v Severní a Jižní Americe jsou jen na 60 % objemů dosažených v roce 2007, což znamená, že je tu velký prostor pro expanzi.Rok 2013 se ukázal jako velmi zajímavý s několika překvapivými událostmi, a přestože některé trhy zaznamenaly mírný útlum, jiné trhy naopak vykazují známky růstu pro další období. Celkový objem investic v regionu střední a východní Evropy v roce 2013 dosáhl 11,14 miliardy eur, což je o 26 % více než v roce 2012. Další zvyšování transakčních objemů v roce 2014 je velmi pravděpodobné. Růst bude tažen investicemi od celé řady investorů, včetně státních investičních fondů (SWF) a dalších tradičních penzijních fondů a pojišťoven, které se v rámci svých stávajících portfolií chtějí více zaměřit na investice do nemovitostí. Na druhé straně škály jsou pak kupující ze soukromého sektoru, u kterých očekáváme, že budou i nadále aktivně vyhledávat příležitosti. V oblasti střední a východní Evropy se nachází velké množství nevyužitého potenciálu, včetně trhů mimo klíčový region, které mohou být pro investory zajímavé. Pravděpodobně nejlepší pozici mezi sekundárními trhy má Rumunsko, kde se v průběhu roku 2014 dá očekávat rychlé zvýšení investiční aktivity. Ta však nedosáhne zralosti do doby, než se Rumunsku podaří vylepšit efektivitu dluhových nákladů.

Akcie

Rebalancování indexu PX. Zvýšení zastoupení ČEZu a VIGu, snížení zastoupení Orca. Toto rebalancování probíhá na každého půl roku. Snížení zastoupení Orca je vzhledem k jeho finanční kondici a zaměření na developerské projekty pochopitelné. Rebalancování indexu CECE, zvýšení podílů českých bank a novinka Pegas. České banky patří mezi nejziskovější v Evropě. Což je jasný impuls k tomu, aby byl jejich podíl zvýšen.

Banky

Podmínkám posledních zátěžových testů ve Spojených státech vyhověly všechny velké americké banky až na společnost Zions Bancorp. Zbylých 29 ze 30 testovaných bank má dostatek kapitálu na překonání případných potíží a celkově je na tom bankovní sektor nejlépe od finanční krize. Konstatovala to ve výsledcích testů americká centrální banka (Fed).

Investování

Warren Buffett ukazuje, že je možné soustavně vydělávat více, než jaká je návratnost celého trhu. Jeho úspěch ale dokáže zkopírovat jen hrstka investorů. Buffett poskytl jednoduché investiční rady na počátku tohoto měsíce ve 49. roční zprávě společnosti Berkshire Hathaway. Podle jeho slov poradil své ženě, aby po jeho smrti investovala zděděné peníze z 90 % do fondu, který odpovídá složení indexu S&P 500. Zbylých 10 % pak má dát do krátkodobých vládních dluhopisů. Dolar investovaný do Berkshire Hathaway v roce 1965 by do dnešního dne vynesl 6 000 dolarů. Kdyby byl investován do indexu S&P 500, bylo by to pouze asi 100 dolarů. Cynikové tvrdí, že Buffett představuje naprostou výjimku a pro ostatní investory je složité replikovat jeho strategii. Ta se soustřeďuje na nákup firem a vytváření konglomerátů. Možná, že úzká skupina správců aktiv ale je schopná dosáhnout podobných výsledků. Často jde právě o následníky Buffetta: Společnosti jako Lindsell Train, Fundsmith, Unicorn Asset Management a Smead Capital Management vykazují pozoruhodné výsledky. Mají přitom hodně společného, protože žádná z nich nespravuje více než 2 miliardy liber a všechny upřednostňují dlouhodobé investice a malý obrat aktiv v dosti koncentrovaných portfoliích. Ta se většinou skládají z akcií s nízkou valuací. Nick Train z Lindsell Train Investment Management popisuje přístup jeho společnosti následovně: „Najít velmi dobrou společnost, zainvestovat do ní, když je podhodnocená, a pak ji už neprodat.“ Investor se dokonce domnívá, že „výborné společnosti jsou podhodnocené většinu času“. Portfolia Lindsell Train Investment Management se obvykle zaměřují na 20 – 35 akcií a mají vyšší dividendový výnos než celý trh.

Přesouvání likvidity

Globální likvidity je více než dost a bude tomu tak i poté, co Fed skončí s nákupy aktiv. Problém spočívá v tom, že tato likvidita frekventovaně „přeskakuje“ z jednoho trhu na jiný. V roce 2008 odtekla z realitních trhů v USA a v Evropě, a rozvíjejících se trhů do bezrizikových vládních dluhopisů. Podobný posun nastal od eura, libry a měn rozvíjejících se zemí do dolaru, japonského jenu a švýcarského franku. V letech 2009–2012 se likvidita přesunula na nové trhy, odtekla přitom z periferie eurozóny. V roce 2013 se zase přesunula z japonského jenu a nových trhů (a měn) na periferii eurozóny (a do eura). Dochází tak k neustálým přesunům nadměrné likvidity z jedné třídy aktiv do druhé, mezi jednotlivými regiony a měnami. Investoři jsou v pokušení využít těchto přesunů a profitovat na aktivech, která zrovna těží z přílivu likvidity. Jak ale ukázala poslední krize, která se dotkla rozvíjejících se trhů, predikovat pohyb likvidity je velmi složité.

Američtí regulátoři zkoumají vztahy mezi předními burzovními společnostmi

IntercontinentalExchange Group (ICE) a CME Group a velkými společnostmi, které provádějí automatické obchodování na burzách. Automatické obchodování využívá počítačových algoritmů, díky nimž obchodníci umějí vydělávat i na nepatrných pohybech v kurzu. Vyšetřování Komise pro obchodování termínových kontraktů na komodity (CFTC) se podle listu soustředí na složité a často neprůhledné programy pobídek, které dávají firmám provádějícím vysokofrekvenční obchody (HFT) určité finanční výhody, například slevy na poplatky za uskutečnění transakcí, tvrdí zdroje.

Ekonomika

Počet obyvatel ČR loni po deseti letech klesl

Počet obyvatel České republiky po deseti letech klesl. Na konci roku 2013 v zemi žilo 10,512.400 lidí, tedy o 3700 méně než o rok dříve. Důvodem úbytku je to, že více lidí zemřelo, než se narodilo, a poprvé po roce 2001 se z Česka více lidí vystěhovalo.

52 procent: Přes polovinu živnostníků dává přednost paušálnímu odečtu výdajů

Takzvané výdajové paušály využívá už více než polovina podnikatelů. V daňovém přiznání za rok 2012 je uplatnilo 523 761 lidí, což tvoří 52 procent ze všech osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). O rok dříve to bylo přesně 50 procent, zatímco ještě v roce 2006 jen 29 procent.

Rumunsko plánuje zavedení eura

Dalším členem eurozóny se po letošním vstupu Lotyšska sice nejspíše stane sousední Litva, o vstupu do měnové unie už ale uvažuje další, pro mnohé překvapivý, zájemce – Rumunsko. Na rozdíl třeba od České republiky nebo Polska totiž plní podmínky pro přijetí eura. Rumunská vláda zatím počítá s rokem 2019. „V první polovině tohoto roku bude Rumunsko Unii zároveň předsedat, tak si myslím, že by vstup byl z tohoto pohledu symbolický,“ prohlásil tamní premiér Victor Ponta.

Politika a veřejná správa

Poslanci schválili komisi, která prošetří kauzu Opencard

Poslanci ve čtvrtek schválili vytvoření vyšetřovací komise pro kauzu Opencard. Celkem bude mít devět členů – po dvou budou mít ČSSD a ANO, zbylé strany pak po jednom. Závěrečnou zprávu by měla komise Sněmovně odevzdat nejpozději do konce roku.

Amazon se vrací do Brna. Kraj našel pozemek u Tuřan

Radní Jihomoravského kraje schválili nabídku krajských pozemků poblíž brněnského letiště pro stavbu obřího logistického skladu americké společnosti Amazon. Po krachu původního záměru se o investici Amazonu přihlásila i další místa, například Ostrava.

Policie znovu vyslechne exposlance Fuksu, Tluchoře a Šnajdra

Trio exposlanců Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa, původně obviněné z přijetí úplatku v kauze Nagyová, se po dlouhé době opět vrátí k výslechům. Policie si je pozvala na příští týden. Důvod předvolání Fuksy, Tluchoře a Šnajdra je prostý – v kauze přibyl obviněný: expremiér Petr Nečas

Nečasová měla být sledována kvůli tomu, že se vláda domnívala, že je pod vlivem jehovistů

Zajímavou informaci o důvodech sledování poskytl Deník insider, který vyslechl jednoho z důstojníků, který sledování bývalé manželky premiéra přímo řídil.

ANO opět sází na Penn Schoen Berland

I v nadcházejících volbách do evropského parlamentu sází hnutí ANO na služby americké poradenské společnosti Penn Schoen Berland, která mu pomáhala řídit kampaň v parlamentních volbách.

Energetika

Premiér v Německu jednal o budoucnosti energetiky

V rámci mezistátní návštěvy Německa byla jedním z témat premiéra Bohuslava Sobotky i otázka budoucnosti energetiky. Český a německý trh jsou přeshraničně propojeny a především německé směřování má na českou energetiku výrazné dopady. Bohuslav Sobotka konstatoval, že ČR nenapodobí německou cestu ústupu od jaderných zdrojů se silnou podporou obnovitelných zdrojům.

Podpora obnovitelných zdrojů zdražuje energii o 38%

Důsledky subvencí do obnovitelných zdrojů pociťují především průmyslové subjekty. Koncová cena dodávek energií se v důsledku podpory obnovitelných zdrojů zvýšila o 38% od roku 2008. Pro srovnání, ve stejném období koncová cena v USA klesla o 4%.

Bulharský energetický regulátor zahájil odebírání licence českým společnostem ČEZ a Energo-Pro

Bulharský regulátor zahájil kroky k odebrání licencí provozovatelům distribučních soustav. Jedná se o české společnosti ČEZ Electro Bulgaria a Energo-Pro a rakouskou společnost EVN. Všechny tři uvedené firmy údajně dluží státnímu producentovi energie NEK kolem 4,5 mld. korun. Na zaplacení dlužné částky mají čas do 27. března. Podle vyjádření jejich zástupců však žádná z firem neeviduje žádný dluh a jsou připraveny se bránit arbitráží.

FAU MF podal trestní oznámení na část managementu ČEZ

Finanční analytický útvar podal trestní oznámení na generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, finančního ředitele ČEZ Martina Nováka a tři členy představenstva Associated Energy. Trestní oznámení souvisí s mimosoudním vyrovnáním s menšinovými vlastníky Severomoravské energetiky, při němž se zmíněné osoby měly dopustit trestného činu porušení práva při správě cizího majetku a legalizace výnosů z trestné činnosti.

Budoucnost plynovodu South Stream je nejasná

Generální ředitel italského ropného a plynárenského gigantu Eni Paolo Scarone oznámil, že s ohledem na vyhrocené vztahy Evropské Unie a Ruska kvůli událostem na Krymu by se mohla zkomplikovat výstavba plánovaného plynovodu South Stream. Ten měl vést z Ruska přes Černé moře do Itálie a Rakouska a diverzifikovat infrastrukturní trasy.

Zajímavosti

Krevní test odhalí Alzheimera tři roky předem

Američtí vědci vyvinuli unikátní metodu včasné diagnostiky Alzheimerovy choroby, která může pomoci zákeřné degenerativní onemocnění diagnostikovat dva až tři roky před rozvinutím prvotních příznaků.

Příštím prezidentem USA možná bude Bush. Jeb Bush

Američany čekají za dva roky další volby a začínají spekulace o kandidátech. Není vyloučeno, že dojde na souboj zástupců dvou „dynastií“. Kdyby za Demokratickou stranu kandidovala Hillary Clintonová a za Republikánskou bývalý guvernér Floridy Jeb Bush. Syn bývalého prezidenta George Bushe a bratr George W. Bushe. Připravilo Analyticko-strategické oddělení DRFG a.s.