11. TÝDEN

Důležité zprávy

Vkročí ruská armáda i na východní část Ukrajiny?

Poté, co Rusku prošla invaze na Krym, se diskutuje, zda se ruská armáda pokusí o akvizici další části ukrajinského území. Ve východní části Ukrajiny totiž žije významná ruská menšina a prezident Putin jasně deklaroval, že bude „chránit krajany“, ať už žijí kdekoliv.

USA a EU připravují sankce vůči Rusku

Sankce vůči Rusku budou mít pravděpodobně charakter zmražení účtů a zákazu vstupu do USA a EU pro vybrané ruské občany. Minulý týden oznámil režim Vladimíra Putina stejné záměry vůči USA a EU.

Za přítomnosti ruské armády obyvatelé Krymu hlasovali 96,6% pro připojení k Rusku

USA i EU odmítli referendum jako nezákonné, protože hlasování bylo v rozporu s ukrajinskou ústavou i mezinárodním právem. Hlavní problém spočíval v tom, že obyvatelé měli na výběr ze dvou variant, z nichž prakticky obě znamenaly připojení k Rusku. Hlasovací lístek se totiž voličů neptá, zda si přejí zachovat status quo. Významná část ukrajinské a tatarské menšiny obyvatel Krymu referendum bojkotovala. Za velmi nestandardní při referendu lze označit přítomnost ruské armády, která na správné výsledky referenda pečlivě dohlížela.

Teolog Tomáš Halík obdržel prestižní Templetonovu cenu

Katolický kněz a papežský prelát Tomáš Halík tento týden obdržel prestižní mezinárodní cenu Johna Templetona, která se uděluje za duchovní přínos lidstvu. V minulosti tuto cenu, se kterou je spojena odměna pro filantropickou činnost ve výši 1,1 milionu liber, obdrželi Matka Tereza, Alexandr Solženicyn nebo Dalajláma.

Zmizelý boeing malajských aerolinií letěl ještě čtyři hodiny poté, co se odmlčel

Teorie o tom, že bylo pohřešované malajsijské letadlo s 239 lidmi na palubě uneseno, se opět jeví o něco pravděpodobněji.

Bývalý chorvatský premiér odsouzen na 9 let

Záhřeb – Soud v chorvatském Záhřebu odsoudil bývalého premiéra Iva Sanadera v dalším případu korupce, které se dopustil, když stál v letech 2003 až 2009 v čele vlády. Dostal devět let vězení a přijde rovněž o majetek za více než 15 milionů kun (asi 54 milionů Kč).

Slováci mají za sebou první kolo prezidentských voleb

První kolo prezidentských voleb na Slovensku vyhrál stávající premiér Robert Fico s 28%, do druhého kola postoupil ještě Andrej Kiska s 24%. Na třetím místě skončil Radoslav Procházka (21,2%), čtvrtý skončil Milan Kňažko (12,9%). Volební účast v prvním kole byla 43,2%. Druhé kolo volby se bude konat za dva týdny, v sobotu 29. března.

Byznys

Home Credit zdvojnásobí čínský byznys

Význam Číny pro podnikání Jiřího Šmejce a skupiny PPF Petra Kellnera prudce roste. Jejich úvěrové společnosti Home Credit se totiž otevřely dveře k neomezené expanzi na nejlidnatějším trhu světa: Čína firmě umožnila podnikat po celé zemi a společnost chce svůj tamní byznys během letoška zdvojnásobit. Home Credit je první zahraniční firmou, která může poskytovat úvěry kdekoli v Číně. Na tuto změnu čekala téměř čtyři roky.

Rapid už předběhl v prodejích fabii, jedničkou stále octavia

Škoda Rapid předstihla v prodejních statistikách model Fabia, a stala se tak po octavii druhým nejprodávanějším vozem mladoboleslavské automobilky. V únoru Škoda na celém světě prodala 12 200 fabií, rapidů bylo o šest stovek kusů více. Stejné pořadí hlásí automobilka i za leden. Škodováckým bestsellerem je stále octavia. Prodává se jich více než rapidů a fabií dohromady. Prodeje tohoto vozu rostou zejména v západní a střední Evropě.

Šimáněho Gorila vstupuje na trh. Láká na levnější volání

Praha – Do telekomunikačního byznysu vstoupil další český miliardář. Jiří Šimáně, spolumajitel Českých aerolinií a Unimex Group, provozující Travel Service či síť hobbymarketů Uni hobby, spustil virtuálního operátora pod značkou Gorila Mobil. Za firmou Šimáně stojí jako investor. Nový hráč na telekomunikačním trhu začne své služby nabízet od 17. března a přináší do Česka nabídku tarifů postavených především na mobilním internetu. Tradiční volání a SMS tak v souladu s celosvětovým trendem ustupují do pozadí. Cíl Gorily pro tento rok je 50 tisíc klientů. Další přeprodejce služeb Kellnerovy Telefóniky, má za úkol oslovit hlavně mladé zákazníky. V budoucnu se ale chce napojit i na služby svého hlavního investora Unimex Group miliardáře Jiřího Šimáněho.

PPF se dohodla s Telefónikou, její jméno si zatím ponechá

Dříve ohlášená změna názvu největšího českého operátora se odkládá. PPF miliardáře Petra Kellnera se dohodla se španělskou Telefónikou, že firma bude nadále používat její jméno Telefónica Czech Republic.

Problémy Red Bullu na středním východě

Výrobci energetických nápojů v čele se značkou Red Bull se obávají o svou budoucnost na dříve lákavých trzích v Perském zálivu. Poté, co jim vláda v Saúdské Arábii zakázala jakoukoli reklamu i sponzoring kvůli „neblahým účinkům“ energy drinků, je jejich osud nejistý i na nejperspektivnějším trhu regionu – v sousedních Spojených arabských emirátech.

Ahold koupil tuzemskou síť obchodů SPAR

Nizozemská maloobchodní společnost Ahold se dohodla s rakouskou firmou SPAR na koupi jejích obchodů v České republice. Hodnota transakce je 5,245 miliardy Kč. Řetězce velkoplošných maloobchodních prodejen, tedy supermarketů, hypermarketů a diskontních prodejen, se v ČR v posledních letech postupně koncentrují do vlastnictví několika zahraničních firem. Z ČR již odešla řada řetězců, například v roce 2005 rakouský Julius Meinl (prodejny získal nizozemský Ahold), poté francouzský Carrefour a německá Edeka (obchody získalo britské Tesco), v roce 2007 belgická Delvita a o rok později Plus Discount (prodejny převzala německá Rewe, která provozuje řetězce Billa a Penny Market). Podle dostupných údajů je nyní největší maloobchodní skupinou na českém trhu německá Schwarz s prodejnami Kaufland a Lidl.

Finance

Technologické akcie

Ocenění globálních technologických společností jako je Facebook, Twitter, Tesla či biotechnologických sektor se zdá být vysoké. Není divu, že toho firmy využívají k emisi nových akcií. Vysvětlení je jednoduché – roky slabého oživení celé ekonomiky neposkytly investorům obvyklé zdroje růstu. Dalším zdůvodněním může být změna v pohledu investorů. Část investorů již nepřihlíží ke klasickým oceňovacím metodám jako je fundamentální analýza, ale dívají se na to, jaký tržní podíl může v příštích letech získat daná firma. Pokud má šanci na vysoký podíl, může být dnešní vysoká hodnota akcií ospravedlnitelná. Jako deja vu se vrací vzpomínky na přelom tisíciletí a následné splasknutí bubliny zvané dot.com. Jestli se však skutečně jedná o opakování stejného scénáře, nyní nedokáže nikdo říci. Ovšem hlasy varující před opakováním se objevují. Obrázek porovnává poslední dosažený růst tržeb (osa x) a PE poměr vybraných firem (velikost značky odpovídá celkovým tržbám):

Pražská burza

Pražská burza se potýká s mnohými problémy. Jedním z nich je i malý objem obchodů. Pomoci, alespoň částečně tuto skutečnost napravit by mohl nový index s názvem PX-TR, jenž bude vytvořen na bázi Total Return indexu. Jak už název napovídá, bude zohledňovat výplatu dividendy. V roce 2013 akciové tituly obchodované na pražské burze přinesly dividendu 5,19 %, což převýšilo dividendový výnos jak varšavského indexu WIG (3,7 %), tak německého DAX (2,8 %), britského FTSE (3,46 %) či indexů DJ (2,08 %) a Nasdaq (1,19 %).

Ekonomika

Inflace v Evropě

Německý Institut pro hospodářský výzkum (DIW) vyzval Evropskou centrální banku (ECB), aby v rámci boje s hrozící deflací přikročila k rozsáhlým nákupům dluhopisů. Riziko deflace se podle tohoto institutu stává pro eurozónu čím dál větším problémem. V zemích jako je Francie, Itálie a Španělsko klesají ceny u zhruba 30 % zboží. Podle zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v únoru 2014 meziročně o 0,2 %. Což je opravdu nízká hodnota. Na druhou stranu může být cenová deflace pro spotřebitele prospěšná. Ovšem už ne tolik pro firmy (klesající cena zboží znamená nižší marži). Ovšem příliv dalších prostředků do bilancí bank a států není tím nejlepším řešením. Pro ekonomiku by bylo lepší, kdyby banky uvolnily v současnosti držené prostředky z předchozích vln kvantitativního uvolňování. Ty to ale neudělají, neboť by si snížily svou kapitálovou přiměřenost a odhalily tak stále množství úvěrů, které jsou problematické.

Nadměrná likvidita

Ještě jsme se nevypořádali s jednou finanční krizí a už se možná řítíme do další. A to finanční krizí spojenou s nadměrnou likviditou. Nastává situace, kdy do určitých aktiv jsou investovány stále větší prostředky a jejich valuace se dostává na příliš vysokou úroveň. Pak náhle dochází k obratu. Tok likvidity se otočí a propukne krize. Její důsledky jsou pak úměrné tomu, nakolik byla nabídka likvidity globální. Poslední krize tohoto druhu proběhla v rozvíjejících se ekonomikách poté, co Fed na jaře loňského roku ohlásil změnu své politiky.Okrajové státy eurozóny (Španělsko, Itálie a Portugalsko) od počátku problémů rozvíjejících se ekonomik zaznamenaly velký příliv kapitálu, který byl dříve investován právě do těchto ekonomik. Na periferii eurozóny tak došlo ke zlepšení situace na finančních trzích. Nicméně existuje rozpor mezi tím, kolik do periferie přiteklo kapitálu a tím, jaká je její fundamentální ekonomická situace. Stále zde totiž dochází k růstu veřejného zadlužení, horší se solvence domácností i firem a roste objem špatných bankovních úvěrů.

Průměrná mzda klesla i bez započtení inflace

Praha – Průměrná mzda v Česku ke konci čtvrtého čtvrtletí dosáhla 26 637 korun. Oproti stejnému období roku 2012 klesla o 484 korun, tedy o 1,8 procenta. Po započtení inflace, která činila 1,1 procenta, se reálná mzda snížila dokonce o 2,9 procenta.

Lidí bez práce mírně ubylo, na volné místo je 15 uchazečů

Praha - Podíl nezaměstnaných v Česku zůstal během února na lednové rekordní úrovni 8,6 procenta. Uchazečů o zaměstnání přesto mírně ubylo, oznámil Úřad práce ČR. Na konci února hledalo práci celkem 625 390 lidí, což je o 3884 méně než letos v lednu, ale o 31 707 více než před rokem.Z celkového počtu lidí bez práce bylo 610 729 dosažitelných uchazečů – tedy těch, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání. Počet volných pracovních míst vzrostl na 38 301, což je o 1907 více než v lednu a o 3666 více než před rokem.Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 15,3 uchazeče, nejvíce v okresech Bruntál (65,7), Karviná (63) a Hodonín (45,7).Nejvyšší podíl nezaměstnaných hlásí okresy Bruntál (15 %), Jeseník (14,5 %), Most (13,9 %), Ústí nad Labem (13,2 %), Karviná (13 %) a Znojmo (12,6 %). Naopak nejnižší je v okresech Praha-východ (3,7 %), Praha-západ (4,6 %), Mladá Boleslav (4,9 %), Praha (5,4 %), Plzeň–jih (5,6 %) a Rokycany (5,8 %).

Nezvyklé klima pravděpodobně zásadně ovlivní úrodu

Praha - Atypicky suchá zima a očekávané nízké procento jarních srážek tuzemské zemědělce zatím nechávají klidnými. Na plodiny, jako je ozimá pšenice nebo řepka, měl průběh zimy zatím naopak pozitivní vliv, a také brambory je podle zemědělců lepší sázet do sucha. Zima byla podle meteorologů neobvyklá především tím, že současně nemrzlo. „Právě při vyšších teplotách rychleji vysychá půda,“ vysvětluje Martin Štros z Meteocentra. Sucho podle něj může pokračovat i na jaře. Jak se takové počasí podepíše na úrodě a jestli bude sklizeň vlivem počasí pod úrovní loňských let, si zemědělci zatím netroufají odhadnout, vše podle nich ukážou následující měsíce.

Politika a veřejná správa

Merkelová pochválila Sobotku za proevropský obrat politiky

Merkelová uvítala rozhodnutí české vlády připojit se k fiskálnímu paktu. Ten je dohodou většiny zemí EU o odpovědné rozpočtové politice. Má přispět k větší stabilitě eurozóny v případě dalších hospodářských krizí. Český podpis bude mít symbolický charakter, opatření paktu by se na Česko měla podle vlády vztahovat až ve chvíli, kdy země zavede euro.

Rumuni chtějí euro

Devatenáctým členem eurozóny se od příštího roku nejspíše stane Litva, po ní by mohlo přijít na řadu Rumunsko. Tamní premiér Victor Ponta počítá se vstupem do měnové unie od roku 2019. „V první polovině tohoto roku bude Rumunsko Unii zároveň předsedat, tak si myslím, že by to bylo z tohoto pohledu symbolické,“ prohlásil na tiskové konferenci vlády.

Energetika

Hrozba plynové krize roku 2009 se vrací

Zahraničí – Po zabrání Krymu hrozí Ukrajině další katastrofa. Uzavření plynovodu z Ruska a opakování krize ze začátku roku 2009.Varovný signál vyslal šéf ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller. Dluhy, které má v Rusku ukrajinská společnost Naftohaz, prý dosáhly už 1,9 miliardy dolarů, a pokud Kyjev nezačne splácet, o dodávky přijde.„Dodávat plyn zadarmo se nechystáme,“ uvedl Miller. „Pokud Ukrajina nezaplatí, riskuje návrat do roku 2009,“ dodal naprosto otevřeně.

Dostaví Temelín nová státní společnost?

Dle vyjádření ministra Průmyslu a obchodu Jana Mládka je jednou z reálných zvažovaných variant dostavba jaderné elektrárny Temelín prostřednictvím nově založeného podniku, jenž by byl 100% vlastněn státem. Na tuto variantu se již připravuje i společnost ČEZ, nicméně celá situace je zatím pouze ve fázi ověřování. Stát by v tomto případě negarantoval minimální výkupní cenu elektřiny, ale nesl by prakticky všechny investiční náklady na realizaci, které by reálně dosáhly asi 300 mld. korun.

ERU se obrátí na Evropskou komisi

Energetický regulační úřad, vedený Alenou Vitáskovou, se kvůli změnám v navrhované novele zákona o podporovaných zdrojích energie rozhodl obrátit na Evropskou komisi. Napadá hlavně návrh poslance Milana Urbana ustavující novou formu vedení úřadu (5ti členná rada s jedním rotujícím předsedou) a jiný princip tvorby cenových rozhodnutí. Dle ERU je novela v rozporu s evropskými směrnicemi.

MND vstupuje na CEGH Czech Gas Exchange

Společnost Moravské Naftové Doly vstupuje na pražskou energetickou burzu jako tvůrce trhu se zemním plynem. Hlavním cílem je zvýšení likvidity a objemu obchodovaných Futures na pražské energetické burze. Jako producent zemního plynu bude rovněž moci nabídnout nižší transakční náklady a cenové obchodování na energetické burze zatraktivnit.

ČEZ v roce 2014 plánuje masivní investice

Společnost ČEZ v roce 2014 investuje až 47 mld. korun. Investice budou směřovat hlavně do modernizace uhelných elektráren, ve kterých ČEZ v minulosti proinvestoval už více než 100 mld. korun. Do roku 2018 by roční investice měly klesat na míru pohybující se kolem 30 mld. korun ročně.

NET4GAS poklesly meziročně tržby

Provozovateli tranzitní infrastruktury se zemním plynem NET4GAS v roce 2013 meziročně klesly tržby o 10% na 9 mld. korun. Provozní zisk pak poklesl o 26,9% na 4,32 mld. korun. V roce 2013 došlo v  NET4GAS ke změně majitele. Stoprocentní podíl odkoupilo od RWE konsorcium Allianz a Borealis, které za něj zaplatilo 40 mld. korun.

Zajímavosti

Pražské restaurace uhájily dvě michelinské hvězdy

Praha má i nadále dvě restaurace oceněné michelinskou hvězdou. Restaurace Alcron hotelu Radisson Romana Pauluse a La Degustation Boheme Burgeoise Oldřicha Sahajdáka si udržely exkluzivní místo i v nejnovějším evropském kulinárním průvodci na rok 2014.   Připravilo Analyticko-strategické oddělení DRFG a.s.
Vaše nastavení souborů cookies

Na této webové stránce používáme soubory cookies a podobné technologie (společně též „cookies“). Podrobné informace o používání souborů cookies jsou uvedeny v Zásadách ochrany osobních údajů.

V případě, že chcete naši webovou stránku užívat pouze s nezbytnými technickými cookies, klikněte níže na tlačítko „Pouze nezbytné cookies“.Pokud souhlasíte s použitím všech cookies (technických, analytických i reklamních), klikněte níže na tlačítko „Souhlasím se vším“. Jestliže chcete přijmout, respektive odmítnout, pouze některé cookies dle kategorií, klikněte níže na tlačítko „Podrobné nastavení“. Provedené nastavení cookies můžete kdykoliv změnit.