10. TÝDEN

Důležité zprávy

Jak probíhalo schválení ruské invaze na Krymu?

V sobotu 1. března na mimořádném zasedání horní komory ruského parlamentu Rady federace senátoři rozhodli na žádost Vladimira Putina o nasazení ruských ozbrojených sil na Ukrajině. Hlasování předcházela třičtvrtěhodinová rozprava, která se nesla zcela v intencích ruského parlamentarismu: Západ může za nepokoje na Ukrajině, je třeba ochránit Rusy před terorem a zlovůlí ukrajinských nacionalistů, ruské tanky pojedou stabilizovat situaci na Ukrajině. Mimořádné zasedání Rady federace ale mělo mimořádný průběh. Kamery po celou dobu nezabíraly jednací sál, ale pouze řečnické místo. Samotné hlasování ukázalo proč. Bílý pruh časomíry odměřil dobu vydělenou na hlasování a na tablu se objevil výsledek vůle ruský zákonodárců. Pro intervenci na Ukrajině hlasovalo pouze 90 senátorů ze 166. Ostatních 76 členů Rady federace se buď nepřihlásilo do hlasování, nebo se vůbec odmítlo podílet na invazi na Ukrajinu a na zasedání nepřišlo. Celá situace svědčí o tom, že pozice Vladimira Putina nemusí být zdaleka tak silná, jak to může působit z jeho silných prohlášení.

Ukrajinští političtí lídři nejsou jednotní

UDAR a Vlast, ale i Svoboda a Pravý sektor. Ukrajinští opozičníci, kteří svrhli prezidenta Viktora Janukovyče, mají do jednoty daleko a jejich rozdílné zájmy se ukážou nejpozději při chystaných volbách. Ty budou i testem, nakolik jsou vítězové revoluce schopní spolupráce - a jaký je skutečný vliv radikálů.

Moskva vrací úder: Na sankce odpoví znárodněním

Moskva – Krize na Ukrajině přerůstá v krizi mezi Ruskem a Západem. Kvůli ruské intervenci na Krymu Spojené státy a Kanada zmrazily vojenskou spolupráci s Moskvou. Washington navíc hrozí, že uvalí ekonomické sankce na ruské banky a zavede pro Rusy vízová omezení. Také Brusel zvýšil na Moskvu hlas. Evropská unie pohrozila zastavením jednání o zavedení bezvízového styku, o které Rusko horlivě usiluje. Ani odpověď Kremlu na sebe nenechala dlouho čekat. Horní komora ruského parlamentu – Rada federace – připravila návrh zákona, který má umožnit zabavení majetku firem i soukromých osob z Evropy a USA. „Zákon dává takovou možnost prezidentovi a vládě v zájmu ochrany naší svrchovanosti před útoky,“ uvedl autor návrhu Andrej Klišas, šéf ústavněprávního výboru Rady federace.

Krymský parlament se vyslovil pro připojení k Rusku

Krymský parlament tento týden přijal "zásadní rozhodnutí" o členství Krymské autonomní republiky v Ruské federaci, oznámila ruská agentura ITAR-TASS s odvoláním na prohlášení místopředsedy krymské autonomní vlády Rustama Těmirgalijeva. Parlament podle Těmirgalijeva ve čtvrtek schválil rezoluci o dvou bodech: v prvním rozhodl o vstupu Krymské autonomní republiky do Ruské federace jako její nový subjekt a ve druhém vyhlásil referendum o této otázce na 16. března. V referendu budou obyvatelé Krymu odpovídat, zda jsou pro připojení Krymu k Rusku.

Lže Vladimir Putin? Krymská sebeobrana si nekoupila zbraně v obchodě, ale tvoří ji ruští vojáci

Po Krymu se pohybují tisíce dobře organizovaných ozbrojenců, vybavených moderními zbraněmi, které obvykle používá ruská armáda. Zajímavé, že se k těmto mužům nikdo nehlásí. Podle ruského prezidenta se jedná o „místní sebeobranu, která si své vojenské vybavení zakoupila v obchodě“. Ruský týdeník Novoja Vremja provedl analýzu výzbroje z fotek, kterou konzultoval s vojenskými experty, a došel k jednoznačnému závěru, že se jedná o ruské jednotky vyzbrojené ruskou armádní technikou.

Proruský Krym? Tatary intervence Ruska děsí

Ruská intervence na Krymu se bolestně dotýká krymských Tatarů. Menšina, která byla za sovětských časů deportována ze své původní vlasti do sovětské Střední Asie a poté tvrdě pronásledována, žije znovu ve strachu podle slov čelních představitelů této komunity.

Kontroverzní výroky Putina z tohoto týdne

  • Perfektně vyzbrojení, ale neoznačení vojáci, kteří obsadili Krym, nepatří k ruským jednotkám, ale jsou to „místní“ obranné síly.
  • Veškerou vinu za krizi nesou USA, které podle ruského prezidenta „řídí události na Ukrajině zpoza oceánu, jako by seděly v laboratoři a prováděly experiment na krysách.

Byznys

Miliardář Šimáně nabídne volání s Gorilou, sází na internet

Do telekomunikačního byznysu se pouští i miliardář Jiří Šimáně, spolumajitel Českých aerolinií a Unimex Group, provozující Travel Service či síť hobbymarketů Uni hobby. Příští čtvrtek představí virtuálního operátora pod značkou Gorila Mobil. Podle informací Hospodářských novin má sázet hlavně na mladé a mobilní internet.

První penzijní fond vzdává druhý pilíř, předá jej konkurenci

Vládou plánovaný konec takzvaného druhého pilíře penzijního systému má první reálný důsledek. Finanční skupina Raiffeisen se stahuje z trhu penzijních společností a předává své klienty pod správu Penzijní společnosti České pojišťovny. Cenu transakce společnosti nezveřejnily.

Celkový zisk největších tří bank v ČR je přes 31 miliard Kč

Česká Spořitelná 15,6 mld., ČSOB 13,7 mld. a KB 12,5 mld. Kč

Nejbohatší lidé světa: V žebříčku Forbesu je už šest Čechů

Česko má v seznamu, který se letos rozrostl o 268 nových jmen, šest zástupců. K Petru Kellnerovi, Andreji Babišovi, Karlu Komárkovi a Zdeňku Bakalovi nově přibyli Radovan Vítek a Pavel Tykač. Mezi Čechy dopadl podle očekávání nejlépe Petr Kellner, vůdčí osoba skupiny PPF. Jeho majetek činí jedenáct miliard dolarů a v celosvětovém žebříčku skončil na 106. místě. Majetek ministra financí Andreje Babiše – druhého v českém minižebříčku – Forbes odhadl na 2,4 miliardy dolarů a zařadil ho na 731. místo.

Skupina Tipsport loni vygenerovala obrat ve výši téměř devatenácti miliard korun

Obrat berounského hazardního a zábavního holdingu Tipsport loni dosáhl 18,7 miliard korun. Kursové sázení v České republice představovalo 14,3 miliard, což představuje meziroční nárůst o mohutných čtyřicet procent a více než poloviční podíl na trhu. 11,45 miliard připadá na internet, tisícovka kamenných poboček přispěla necelými třemi miliardami.Skupinu Tipsport kontrolují miliardáři Vratislav Randa, Jiří Dragoun, Jaroslav Beran, Zbyněk Knoll a Jaroslav Nosek.

Pět největších hazardních podniků loni utržilo kolem 50 miliard korun a o dvedlo na daních a poplatcích přes 3,5 miliard

Skupiny European Data Project (Graf), Slot Group (Perič), Sazka sázková kancelář (Komárek), Synot Tip (Valenta) a Bonver Win (Kulajta, Pobořil) vládnou českému legálnímu hazardnímu trhu. V loňském roce celkově tato pětice utržila kolem padesáti miliard korun a odvedla na daních a poplatcích přes 3,5 miliard korun. Po nástupu nového ministra financí Andreje Babiše se dá vcelku na jisto očekávat, že zmíněné společnosti budou platit výrazně více než dosud, tedy alespoň v procentech.

Finance

Evropa

Úrokové sazby v eurozóně se nemění. ECB na svém březnovém jednání rozhodla o jejich ponechání na stávající úrovni. Základní sazba tak setrvává na 0,25 procenta a depozitní sazba na nule. Tedy i podle ECB to na růst evropské ekonomiky (a tím i zvyšování inflace, což by vedlo ECB ke snaze o její brždění a tedy k nárůstu úrokových sazeb) to v nejbližším období nevypadá. Opět tedy budou analytici a podnikatelé na otázku, kdy přijde ekonomický růst odpovídat, že v příštím roce už určitě ano.

Velká Británie

Britská centrální banka ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,5 procenta. Sazba se na této úrovni drží již od března 2009. Britská ekonomika v loňském roce podle předběžných údajů statistického úřadu vzrostla o 1,9 procenta, což představovalo nejrychlejší tempo od začátku finanční krize. Inflace ve Velké Británii v lednu nečekaně zpomalila pod dvouprocentní cíl Bank of England. Stalo se tak poprvé od listopadu 2009. V meziměsíčním vyjádření ceny klesly o 0,6 %.

Ekonomika

Úřady loni zadržely padělky za šest milionů korun

Praha - V České republice bylo loni zadrženo 3130 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, což je meziroční pokles o téměř třetinu. Nejčastěji byly padělané české bankovky a mince, meziročně ovšem jejich počet klesl o 1541 na 2045 kusů. Novou statistiku zveřejnila Česká národní banka. Padělků zahraničních měn bylo loni v ČR zadrženo 1085 kusů, což je meziroční nárůst o 157. Celková hodnota zadržených padělků všech měn loni činila 6,18 milionu korun, tedy o 0,2 milionu méně než předloni

Ještě lepší čísla o české ekonomice, rostla skoro o 2 %

Česká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí rostla rychleji, než byl původní odhad. Hrubý domácí produkt se zvýšil mezičtvrtletně o 1,9 procenta, meziročně pak o 1,3 procenta.

Rozvíjející se trhy

Existuje pozoruhodná podobnost mezi prohlášením prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho a první výpovědí šéfky amerického Federálního rezervního systému Janet Yellenové před Kongresem: oba prohlásili, že jejich politická rozhodnutí budou zohledňovat pouze domácí podmínky. Země s rozvíjejícími se ekonomikami, přestože jsou vystavené značným druhotným dopadům měnových politik rozvinutých států, v tom jinými slovy zůstaly samy. Politika rozvinutých ekonomik „přesměrovala vydatné a volatilní kapitálové toky na velké rozvíjející se trhy, kde tlačila vzhůru jejich měnové kurzy a snižovala jejich exportní konkurenceschopnost. Od loňského května, kdy Fed ohlásil záměr zahájit utlumování nákupu aktiv, je kapitál pro rozvíjející se ekonomiky méně dostupný a dražší – tento posun je obzvláště bolestný pro země, které jsou kvůli vysokým schodkům běžného účtu závislé na zahraničních financích. Rozvíjející se ekonomiky mají samozřejmě spoustu vlastních problémů. Nelze však popřít, že se tyto země staly obětí měnové politiky rozvinutých států, která v posledních třech desetiletích zvýšila volatilitu kapitálových toků. Rozvíjející se ekonomiky trpí také důsledky vnějších nerovnováh rozvinutých zemí – zejména nafukujícího se přebytku běžného účtu eurozóny. Na tuto politiku doplácí zejména velké rozvíjející se země jako je Čína, Indie, Brazílie a částečně i Rusko. Tedy země, které v minulosti pod zkratkou BRIC byly v čele pelotonu rychle rostoucích zemí přinášející investorům zajímavé výnosy.

Politika a veřejná správa

Jourová hasí stomiliardový požár. Nová pravidla pro dotace budou do října

Nová ministryně pro místní rozvoj má jasnou prioritu, chystá nová pravidla pro čerpání evropských dotací a ví, jakým směrem se chce vydat. „Náš velký dluh je, že jsme nebyli nikdy schopni udělat jakýsi etalon cen pro veřejné investování,“ řekla deníku Insider Věra Jourová. „Když se dělá něco z dotace, obvykle je to cenový ústřel, bez dotace by se daná věc pořizovala za úplně jiné ceny. Rádi bychom vytvořili jakýsi katalog cen pro veřejné zakázky, přičemž dotační financování by se mělo systému veřejných zakázek přiblížit,“ pokračuje ministryně a zároveň místopředsedkyně hnutí ANO 2011. Úřad Jourové má jako koordinátor a metodický garant připravit nová pravidla pro čerpání evropských peněz v nadcházejícím sedmiletém období do roku 2020. Ministryně slibuje, že novinky v systému oznámí do října. Z evropských fondů by se podle ní do budoucna mělo financovat jen to, co prokazatelně pomůže zvednout českou ekonomiku.

Česko vyšle další speciál, přepraví 13 zraněných Ukrajinců

„Rozpočet akce bude 8,5 milionů korun,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí vnitra Pavel Novák. Ukrajinci budou rozvezeni do Všeobecné fakultní nemocnice a nemocnice v Motole. Jako záloha budou připraveni i lékaři ve střešovické vojenské nemocnici. České letouny už minulý týden do Prahy přepravily celkem 27 Ukrajinců, kteří byli zraněni při střetech s vládními bezpečnostními složkami v centru Kyjeva. I druhá část pacientů byla vytipována týmem humanitární organizace Člověk v tísni.

Pošta posílala spam do datových schránek, rozhodl úřad

Státní podnik Česká pošta zasílal uživatelům datových schránek nevyžádané obchodní sdělení. Potvrdil to předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec, když zamítl námitky České pošty proti kontrolnímu protokolu.

Otazník nad registrem řidičů: Hrozí od dubna kolaps?

Nad registrem řidičů se vznáší otazník: zatím není úplně jisté, jak bude od 1. dubna fungovat. Ministerstvo dopravy zaslalo 11. února starostům měst a obcí, které vykonávají zároveň státní správu, dopis, že s koncem března končí smlouva s firmou AutoCont CZ, která dosud registr řidičů pro ministerstvo provozuje, a od té chvíle bude provoz čistě na obcích.

Plátci DPH pošlou úředníkům víc dat o svém byznysu

Stovky tisíc firem a podnikatelů, kteří jsou plátci DPH, budou posílat finanční správě detailnější data o svém účetnictví. Spolu s přiznáním k dani z přidané hodnoty budou berní úředníci sbírat i takzvané kontrolní výkazy k DPH – tedy soubor dat o všech fakturách, které ta která společnost vydala či zaplatila. A speciální počítačový program pak bude údaje mezi sebou porovnávat a hledat, zda někde nedochází k daňovým únikům.

Energetický regulační úřad chtějí ovládnout zájmové skupiny, varuje jeho předsedkyně

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková se ostře ohradila proti pozměňovacímu návrhu k energetickému zákonu, který předložil poslanec Milan Urban (ČSSD). Tvrdí, že se pomocí něj snaží zájmové skupiny o ovládnutí úřadu a o destabilizaci energetického trhu v České republice. Má prý také přesvědčivé důkazy o tom, že ji Urban vydíral.

Rittig a Nečasová obviněni, kvůli úniku tajných zpráv BIS

Lobbista Ivo Rittig a bývalá šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová) byli obviněni z dalšího trestního činu. Stíháni jsou nově z úniku utajovaných informací Bezpečnostní informační služby.

Česko ve Francii definitivně vyhrálo spor s Diag Human

U francouzského Nejvyššího soudu definitivně skončil spor České republiky se společností Diag Human. Soud potvrdil správnost předchozího rozhodnutí pařížského odvolacího soudu a dospěl ke stejnému závěru, jaký již dříve vyslovil i rakouský Nejvyšší soud. Společnost požadovala mnohamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. Nyní má naopak českému státu ještě uhradit soudní výlohy.

Energetika

Rusko největším producentem ropy na světě

V měsíci únoru bylo na území Ruské federace vyprodukováno více než10,58 mil. barelů ropy denně, což ze země činí největšího producenta na světě. Jedná se současně o 3. nejvyšší vytěženou měsíční hodnotu od rozpadu Sovětského svazu. Druhým největším producentem je tradičně Saudská Arábie s  9,65 mil. vytěžených barelů denně.  Zatímco Rusko své těžební kapacity využívá na hranici maxima, Saudská Arábie má vysokou míru nevyužitých kapacit, jelikož je limitovaná regulací OPEC.

Energetické koncerny v hluboké ztrátě

Energetické koncerny RWE a GDF zveřejnily své hospodářské výsledky za rok 2013. V souvislosti s uzavíráním konvenčních zdrojů odepsala německá RWE majetek za celkem 4,8 mld. euro, což způsobilo celkovou ztrátu společnosti ve výši 2,8 mld. Euro. RWE vykázalo ztrátu poprvé po 60 letech. Ještě horší bilanci vykázala GDF Suez. Francouzský energetický koncern v roce 2013 odepsal majetek za 15 mld. Euro, což způsobilo čistou ztrátu společnosti  9,3 mld. Euro. Jak RWE tak GDF Suez přitom v předchozím roce (2012) vykázaly čistý zisk 1,2 resp. 1,54 mld Euro.

EU poskytne Ukrajině finance na splacení dluhu za plyn

Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger avizoval, že Evropská unie hodlá do Kyjeva poslat finanční prostředky na umazání ukrajinského dluhu vůči Gazpromu. O vydání peněz bude EK definitivně rozhodovat na svém zasedání příští středu. Současná výše dlužné částky se pohybuje kolem 2 mld. dolarů a ruský Gazprom hrozí omezením dodávek.

Instalovaný výkon fotovoltaických elektráren rostl, produkce stagnovala

Instalovaný výkon fotovoltaických elektráren na území ČR v loňském roce stoupl o 50 MW na 2 131 MW. Nárůst byl tažen především malými střešními instalacemi.  Celková produkce fotovoltaických elektráren ale poklesla o 4,74 % na 2.070,2 GWh, což odpovídá spotřebě asi 600 000 domácností. Pokles produkce způsobily převážně nízká míra slunečnosti a účinnost solární daně.

Lama Energy Group ztrojnásobila obrat

Společnost Lama energy group, producent a dodavatel energií ztrojnásobila meziročně svůj obrat na 15,9 mld.korun (4,7 mld.v roce 2012). Provozní zisk EBIDTA se vyšplhal na 599 milionů korun. Za nárůstem zisků stojí především akvizice elektrárny Otrokovice, nárůst počtu odběratelů energií od Lama Energy a především zahrnutí výsledků dceřiné společnosti Petrolama Energy Canada (zajišťující přepravu ropy a zemního plynu z Kanady do USA)

Zajímavosti

Každá třetí Evropanka zažila týrání, nejčastěji partnerem

Každá třetí obyvatelka Evropské unie se od svých 15 let stala obětí sexuálního či jiného fyzického násilí. Většina ze 62 milionů takto postižených žen přitom uvedla, že na nich sexuální a další fyzické násilí páchali jejich intimní partneři. Vyplývá to z průzkumu Agentury základních práv EU (FRA). Přes 42 procent všech dotázaných žen se zároveň pokládá za oběti psychologického násilí ze strany svých partnerů, především v podobě ponižování na veřejnosti, zákazu chodit ven, různých pohrůžek a nucení dívat se na pornografické materiály. Nejvíce žen podle statistik zažilo násilí v Dánsku (52 %), naopak nejméně v Polsku (19 %). Česko a Slovensko se s 32, respektive 34 % řadí k průměru. Ten činí 33 %. Co se týče České republiky, je podle FRA domácím násilím ohroženo až 400 000 žen. Nejčastěji jde o opakované ponižování a fyzické napadání, následované sexuálním nátlakem, nebezpečným pronásledováním a vyhrožováním.

Desetina dat v mobilu padne na porno

Desetina dat, která celosvětová populace zkonzumuje přes mobilní internet, je vyčerpána na pornografii. Celá čtvrtina celkového objemu dat pak jde jen na přehrávání klipů ze serveru YouTube. Celkově pak přehrávání videí a hudby podle údajů společnosti Citrix „spolkne“ polovinu kapacity stažených dat z mobilního internetu.

Komunitní financování je levný zdroj kapitálu mimo burzu

Vedle tradičních investorů se start-up Lime&Tonic rozhodl nabídnout deset procent svých akcií i vlastním zákazníkům. Prostřednictvím specializovaného serveru se tak jako jeden z prvních u nás přidal k novému způsobu takzvaného komunitního financování, umožňujícího přímou nabídku podílu v malých společnostech. Podnikatelům nabízí levný zdroj peněz a drobným investorům pak možnost zhodnotit i relativně malé částky. Překážkou se však může stát regulace. Původním záměrem takzvaného crowdfundingu, o kterém se mluví od roku 2006, byla kromě klasického dárcovství především forma předprodeje. Zpravidla spisovatelé a hudebníci fanouškům prodávají přes specializované weby ještě neexistující knihu nebo album, aby tak získali finance na jejich vydání. A obvykle ještě kromě dobrého pocitu přidávají speciální bonusy. Zatím nejúspěšnějším tuzemským projektem je počítačová hra vývojářského studia Warhorse (investorem je Zdeněk Bakala, majitel společnosti Economia, vydavatele HN a také online deníků Insider a Aktuálně.cz). Ta nedávno získala 1,8 milionu dolarů přes server Kickstarter, kterým toto úterý protekla již miliarda dolarů.

Lékaři vyléčili druhé HIV pozitivní dítě

Boston – Americkým lékařům se díky okamžitému nasazení antiretrovirotik podařilo vyléčit už druhé HIV pozitivní novorozeně.Testy na přítomnost zákeřného viru v těle dnes již devítiměsíčního pacienta vycházejí negativní a zdá se, že agresivní léčba koktejlem léků hned v zárodku nad zhoubnou nemocí zvítězila.   Připravilo Analyticko-strategické oddělení DRFG a.s.